Bojíte se, že si dovolenou v Krkonoších neužijete? Že nebudete vědět, co dělat? Nabízíme vám jen několik z nepřeberného množství tipů na výlet, abyste si byli jisti, že ani za čtrnáct dní jich nezvládnete objet víc než jednu desetinu. Okolí Krkonoš totiž nabízí celou řadu výjimečných cílů, přičemž některé uvedené objekty jsou evropskými unikáty.
Hrádeček
Hrádeček (3 km) - je nedaleká vesnice spojená s působením prezidenta Václava Havla. Ten zde vlastnil chaloupku, která se krčí symbolicky hned vedle zříceniny hradu Břecštejn. První zmínky o hradu jsou z roku 1336 s původním jménem Stein. Hrad vyrostl na strmé slepencové skalní kře a z tohoto důvodu nemohl být rozsáhlý. Prakticky nepřístupný byl na severozápadní straně, kde je skalní stěna téměř svislá. Na východě a jihovýchodě musel být hrad chráněn dvojím příkopem a valem. Po stránce fortifikační řadíme Břečtejn mezi hrady tzv. slezského typu, u nichž vlastní hrad včetně věže a obytných objektů tvoří jediný stavební celek uzavřený obvodovou zdí. Dnes z vlastního hradu zbývají vysoké obvodové zdi, jako vchod slouží bývalé sklepy
Dělostřelecká tvrz Stachelerg
Dělostřelecká tvrz Stachelberg (10 km autem, 6 km na kole) - Babí je součástí soustavy opevnění hranic Československa z let 1936 - 38, největší moderní tvrz v Čechách, muzeum čs. opevnění je otevřeno květen, červen a září v sobotu a v neděli, červenec - srpen denně kromě pondělí. Kolem Babí a Stachelbergu vás vede méně náročná cyklostezka na trase Penzion Krkonoše - Žacléř.
Žacléř
Žacléř (13 km autem, 8 km na kole) - Městské muzeum na náměstí má stálou expozici o historii a osobnostech regionu, dolování uhlí, národopisu a přírodních zajímavostech, součástí je i malá výstavní síň pro autorské výstavy, otevřeno je denně mimo pondělí 10-16 hodin. Cesta na kole vede malebnou krkonošskou přírodou - zdatnější cyklisté jistě zvolí náročnější trasu přes Rýchory a zastaví se i na Rýchorské boudě, pro rodinný výlet je ideální cyklostezka přes Prkenný důl.
Trutnov
Trutnov (7 km po obchvatu autem či klidnou vesnickou zástavbou na kole) Krakonošovo náměstí: v dolní části radnice postavená roku 1591, upravena do pseudogotického slohu roku 1862, řada renesančních, pozdě barokních a empírových domů spojených souvislým podloubím, kašna se sochou Krakonoše, barokní sloup Nejsvatější Trojice z r. 1704.
Muzeum Podkrkonoší: ve Školní ulici u dominantního barokního kostela, pozdně empírová budova, trvalá expozice k prusko-rakouské bitvě roku 1866, Poklady minulosti z depozitáře muzea, denně mimo pondělí, 9 -12 a 13 -17 hodin. Městská galerie na Slovanském náměstí, v restaurovaném renesančním domě denně mimo neděle a pondělí 9.30-16.30, v sobotu do 15 hodin.
Naučná stezka Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 - v těsné blízkosti města došlo k bitvě při prusko - rakouské válce o nadvládu v budoucím sjednoceném Německu. Utkalo se tu 27. června v roce 1866 šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. V Trutnově c. k. rakouská armáda zvítězila, ale nezabránila celkové porážce v dalších bitvách ve východních Čechách o několik dní později.
Bojištěm prochází naučná stezka Den bitvy u Trutnova. Začíná na Krakonošově náměstí, úvodní panel stojí u pamětní desky zasazené do historického dláždění. Přes městský park vede na vrch Šibeník k pomníku rakouského generála Ludvíka Gablenze. Klub vojenské historie od května do září každý víkend provází návštěvníky v dobových uniformách, v červenci a srpnu najdete průvodce u pomníku i o pracovních dnech kromě pondělí. V místě je malé občerstvení, otevírá se i kaple na Janském vrchu.
Hostinné
Hostinné 14 km) - renesanční radnice se sochami dvou obrů Rolandů a Mariánský sloup na náměstí, v radnici muzeum s historickou expozicí města: selská světnice s malovaným nábytkem, dobové dokumenty z vývoje města a jednotlivých domů, obrazárna s motivy města, otevřeno je denně mimo pondělí. Galerie antického umění v klášterním, raně barokním kostele františkánů s odlitky antických soch a plastik z evropsky významné sbírky budované od 18. století při Karlově universitě v Praze. Jsou tu vystaveny i odlitky, jejichž originály jsou dnes ztraceny nebo pohřešovány. Otevřeno je od 1. 5. do 31.10. denně mimo pondělí 9 -12 a 13 -17 hodin. První srpnový víkend se v Hostinném koná Porcinkule, lidová slavnost a pouť s kulturním programem, jejímž častým hostem je populární hudební skupina Kryštof. I proto, že její frontman Richard Krajčo má nedaleko chalupu.Cyklostezka od Penzionu Krkonoše do Hostinného vede okolo zdejšího golfového hřiště s překrásným výhledem na vrcholky Krkonoše mimo jiné i přes Hrádeček.
Vrchlabí
Vrchlabí (20 km) - zámek: přístupný vestibul s obrazy posledních ulovených medvědů v Krkonoších, zámecký park, k dispozici je tištěný průvodce. Krkonošské muzeum při Správě KRNAP- klášter: stálá ekologická expozice Kámen a život, národopisná Hory a lidé a jednotlivé výstavy, Tři historické domy: stálá krkonošská národopisná expozice, a autorské výstavy. Muzea jsou otevřena denně mimo pondělí 8 -17 hodin, www.krnap.cz. Vyhlídkové lety z letiště Aeroklubu podle počasí v létě denně 9-17.30 hodin.
ZOO Safari
ZOO Safari - Dvůr Králové nad Labem (26 km) - patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Najdete zde největší kolekci afrických zvířat v Evropě, nejoblíbenější je pavilon Ptačí svět s volně létajícími tropickými ptáky. Je otevřena denně od 9 hodin po celý rok, safari je v provozu od 1.5. do 30.9. Atrakcí letních prázdnin je "Večerní safari" v době 19.30 - 21.30 hodin a také Safaribus, který během 4km trasy nabídne řadu unikátních pohledů i zasvěcený výklad o míjených zvířatech a jejich způsobu života. Otevírací doba: Vánoční ZOO prosinec - leden 9 -19 hodin, únor - duben a říjen - listopad 9-16 hodin, letní sezóna květen - září 9 -18 hodin. ww.zoo-dvur-kralove.cz
Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály (27 km) - bizarní pískovcové skalní útvary Adršpašsko-teplických skal se dvěma skalními hrádky jsou přitažlivým cílem turistických výletů. Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně větrání vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – skalní města Adršpašské skály a Teplické skály navzájem od sebe oddělená hlubokou Vlčí roklí. Jsou výjimečná nejen svou geomorfologií, ale i výskytem řady chráněných živočichů a rostlin.
Kuks
Kuks (29 km) - bývalý lázeňský komplex z počátku 18. století založený hrabětem F. A. Šporkem (zámek, divadlo, závodiště), dochoval se špitál s původní lékárnou (druhá nejstarší v Evropě) a kostel s hrobkou Šporků. Unikátní jsou dvě řady barokních soch od Matyáše Brauna - alegorické sochy Ctnosti a Neřesti. Otevřeno je denně mimo pondělí od května do srpna 9 -12 a 13 -17 hodin, v září 9-12 a 13-16 hodin. Nedaleko je Braunův soubor soch v přírodě v Novém lese nad Žírčem zvaný Betlém, podle ústředních reliéfních plastik vytesaných ve skalních stěnách.
Další turistické cíle Vám rádi doporučíme během Vašeho pobytu dle Vašich preferencí.